Џамија Султан Салахудин Абдул Азис Шах

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Sultan Salahuddin Abdul Aziz Mosque)
Султан Салахудин Абдул Азис Шах
SA Blue Mosque.jpg
Султан Салахудин Абдул Азис Шах
Основни податоци
МестоМалезија Шах Алам, Малезија
Припадностислам
ЗемјаСелангор,
Духовно-организациски статусMosque
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Сместивост24,000
Висина на куполата (надв.)106.7 m
Пречник на куполата (надв.)51.2 m
Минариња4
Висина на минарето142.2 m

Џамија Султан Салахудин Абдул Азис Шах е муслимански храм која се наоѓа во Селенгор, Малезија. Оваа џамија е втора по големина во југоисточна Азија[1] веднаш по џамија Истиклал во Џакарта, Индонезија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Masjid Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah“. VisitSelangor.com. 1 July 2021.