Џамија Султан Салахудин Абдул Азис Шах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Султан Салахудин Абдул Азис Шах
SA Blue Mosque.jpg
Султан Салахудин Абдул Азис Шах
Основни податоци
МестоМалезија Шах Алам, Малезија
Припадностислам
ЗемјаСелангор,
Духовно-организациски статусMosque
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Сместивост24,000
Висина на куполата (надв.)106.7 m
Пречник на куполата (надв.)51.2 m
Минариња4
Висина на минарето142.2 m

Џамија Султан Салахудин Абдул Азис Шах е муслимански храм која се наоѓа во Селенгор, Малезија. Оваа џамија е втора по големина во југоисточна Азија веднаш по џамија Истиклал во Џакарта, Индонезија.