Џамија Алаедина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Алаедина
MASJID DIRAJA SULTAN ALA'EDDIN 04.JPG
Основни податоци
МестоСелангор, Малезија
Припадностислам
ЕпархијаЈурга
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Алаедин е муслимански храм кој се наоѓа во Јурга, Селангор, Малезија. Во близина на џамијата се наоѓа мавзолеј на султан Абдул Самад.