Прејди на содржината

Џамија Алаедина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Алаедина
Основни податоци
МестоСелангор, Малезија
Припадностислам
ЕпархијаЈурга
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Алаедин е муслимански храм кој се наоѓа во Јурга, Селангор, Малезија. Во близина на џамијата се наоѓа мавзолеј на султан Абдул Самад. Во 2008 година, џамијата беше прогласена за Национално наследство[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Masjid Sultan Alaeddin“. VisitSelangor.com. Посетено на 7 May 2017.