Џамија Султан Абдул Самад

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Sultan Abdul Samad Mosque)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Султан Абдул Самад
Sultan Abdul Samad Mosque.jpg
Основни податоци
Место Селангор, Малезија
Припадност Ислам
Осветен 1892
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1900


Џамија Султан Абдул Самад е муслимански храм која се наоѓа во Селангор, Малезија. Била изградена во периодот од 1999 година до 2000 година.