Џамија Султан Ибрахим Џамек

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Sultan Ibrahim Jamek Mosque)
Џамија Султан Ибрахим Џамек
Masjid Sultan Ibrahim, Muar, Johor.jpg
Основни податоци
МестоЏохор, Малезија
Припадностислам
Осветен1980
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1982

Џамија Султан Ибрахим Џамек е муслимански храм која се наоѓа во Џохор, Малезија[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Masjid Jamek Sultan Ibrahim“.