Прејди на содржината

Џамија Кампунг Бару

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Kampung Baru Mosque)
Џамија Кампунг Бару
Основни податоци
МестоКуала Лумпур , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Кампунг Бару е муслимански храм кој се наоѓа во Куала Лумпур, Малезија. Кампунг Бару е основан во 1899 година со грант од тогашниот султан на Селангор, султанот Алаедин Сулејман Шах, за да им овозможи да го задржат својот селски начин на живот во градот[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sejarah Kampung Melayu yang perlu anda tahu“. Astro Awani. Посетено на 7 December 2021.