Џамија Пенанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Penang State Mosque)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Негери Пулау
Mosquepg 2017.jpg
Основни податоци
МестоПенанг , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Негери Пулау е муслимански храм кој се наоѓа во Пенанг, Малезија. Била изградена во 1970 година.