Џамија Пенанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Негери Пулау
MY-penang-georgetown-masjid-negeri.jpg
Основни податоци
Место Пенанг , Малезија
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Негери Пулау е муслимански храм кој се наоѓа во Пенанг, Малезија. Била изградена во 1970 година.