Прејди на содржината

Џамија Пенанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Негери Пулау
Основни податоци
МестоПенанг , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Негери Пулау е муслимански храм кој се наоѓа во Пенанг, Малезија[1]. Била изградена во 1970 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Penang State Mosque“. VirtualMalaysia.com. Архивирано од изворникот на 26 ноември 2009. Посетено на 4 април 2010.