Прејди на содржината

Џамија Капитан Келинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Kapitan Keling Mosque)
Џамија Капитан Келинг
Основни податоци
МестоПенанг , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Капитан Келинг е муслимански храм кој се наоѓа во Пенанг, Малезија[1][2]. Била изградена во 19 век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kapitan Keling Mosque“. Архивирано од изворникот на 13 December 2012. Посетено на 27 April 2011.
  2. „Visit Penang“. Архивирано од изворникот на 16 January 2013. Посетено на 27 April 2011.