Џамија Транкверах

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Tranquerah Mosque)
Џамија Транкверах
Основни податоци
МестоМалезија Малака Малезија
Припадностислам
Духовно-организациски статусџамија
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Транкверах е муслимански храм која се наоѓа во Малака, Малезија[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Discover Malaysia: Your Muslim-friendly Destination“. ITC. Архивирано од изворникот на 2 November 2014.
  2. Tajudeen, Imran bin. "Melaka's Former State Mosque: Masjid Tengkera (Tranquerah Mosque)", in LINK 1 (Jun 2005): 2-4“. Наводот journal бара |journal= (help)