Џамија Сабах

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Sabah State Mosque)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Сабах
KotaKinabalu Sabah SabahStateMosque-01.jpg
Основни податоци
МестоСабах , Малезија
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија


Џамијата Сабах е муслимански храм кој се наоѓа во Сабах, Малезија. Била изграена во 1974 година.