Џамија Кота Кинабал

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Kota Kinabalu City Mosque)
Џамија Кота Кинабалу
Kota Kinabalu city Mosque.jpg
Основни податоци
МестоСабах , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Кота Кинабалу е муслимански храм кој се наоѓа во Сабах, Малезија. Била изградена во 2000 година.