Џамија Кота Кинабал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Кота Кинабалу
Kota Kinabalu city Mosque.jpg
Основни податоци
Место Сабах , Малезија
Религија Ислам
Држава Малезија
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Карактеристики


Џамијата Кота Кинабалу е муслимански храм кој се наоѓа во Сабах, Малезија. Била изградена во 2000 година.