Џамија Кампунг Хулу

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Kampong Hulu mosque)
Џамија Кампунг Хулу
Основни податоци
МестоМалака , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Кампунг Хулу е муслимански храм кој се наоѓа во Малака, Малезија. Таа е најстарата џамија во Малака и меѓу најстарите во земјата[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Official Portal of Majlis Perbandaran Hang Tuah Jaya - Kampung Hulu Mosque“. Архивирано од изворникот на 10 February 2015. Посетено на 12 May 2015.