Прејди на содржината

Градска џамија на Кота Кинабалу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градска џамија на Кота Кинабалу
Основни податоци
МестоСабах , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Градска џамија на Кота Кинабалу е муслимански храм кој се наоѓа во градот Кота Кинабалу на островот Сабах, Малезија. Била изградена во 2000 година[1].

  1. „Masjid Bandaraya, Kota Kinabalu“ [City Mosque, Kota Kinabalu] (PDF). Suara Masjid (малајски). 7 (59): 7. October 2008. ISSN 1511-9149. Архивирано од изворникот (PDF) на 23 March 2012.