Прејди на содржината

Џамија Ал-Азим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Џамек Ал-Азим
Основни податоци
МестоМалака, Малезија
Припадностислам
Осветен1989
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1991

Џамијата Ал-Азим е муслимански храм кој се наоѓа во Малака, Малезија. Овој објект бил изграден во периодот помеѓу 1989 до 1991 година, а официјално била отворена во 1990 година. Џамијата може да прими 12.000 верници[1]

  1. Leong, Ewe Paik (2017-06-01). „GO: Melaka mosques“. NST Online (англиски). Посетено на 2020-03-17.