Џамија Кампунг Келинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Kampung Keling mosque)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Кампунг Клинг
Masjid-Kampung-Kling-2326.jpg
Основни податоци
Место Малака , Малезија
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Кампунг Клинг е муслимански храм кој се наоѓа во Малака, Малезија. Била изградена во текот на 18 век.