Џамија Кампунг Келинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Кампунг Клинг
Masjid-Kampung-Kling-2326.jpg
Основни податоци
МестоМалака , Малезија
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Кампунг Клинг е муслимански храм кој се наоѓа во Малака, Малезија. Била изградена во текот на 18 век.