Џамија Султан Сулејман

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Sultan Sulaiman Mosque)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Султан Султан Сулејман
Основни податоци
Место Малезија Селангор Малезија
Припадност ислам
Земја Селангор,
Духовно-организациски статус џамија
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија


Џамијата Султан Сулејман е муслимански храм која се наоѓа во Селенгор, Малезија. Оваа џамија била изградена во 1932 година.