Џамија Султан Сулејман

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Sultan Sulaiman Mosque)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Султан Султан Сулејман
The Exterior of Masjid Diraja Sultan Suleiman.jpg
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоМалезија Селангор Малезија
Припадностислам
ЗемјаСелангор,
Духовно-организациски статусџамија
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Султан Сулејман е муслимански храм која се наоѓа во Селенгор, Малезија. Оваа џамија била изградена во 1932 година.