Џамија Султан Сулејман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Султан Султан Сулејман
Основни податоци
Место Малезија Селангор Малезија
Религија ислам
Држава Селангор,
Црковен статус џамија
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Архит. стил арт деко
Карактеристики


Џамијата Султан Сулејман е муслимански храм која се наоѓа во Селенгор, Малезија. Оваа џамија била изградена во 1932 година.