Џамија Абидин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамијата Абидин
Abidin Mosque, Kuala Terengganu.jpg
Основни податоци
МестоТеренгану, Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Абидин е џамија која се наоѓа во Теренган, Малезија. Оваа џамија била изградена во времето на султан Заинал Абидин II во периодот помеѓу 1793 до 1808 година. Позната е и како Бела или Голема џамија. Во близина на џамијата се наоѓа стариот кралски мавзолеј[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Masjid Putih“. Архивирано од изворникот на 2017-08-08. Посетено на 2023-01-16.