Џамија Абидин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамијата Абидин
Abidin Mosque, Kuala Terengganu.jpg
Основни податоци
МестоТеренгану, Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Абидин е џамија која се наоѓа во Теренган, Малезија. Оваа џамија била изградена во времето на султан Заинал Абидин II во периодот помеѓу 1793 до 1808 година. Позната е и како Бела или Голема џамија.