Селангорска аеродромска џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Subang Airport Mosque)
Субанската џамија
Поглед кон внатрешноста на џамијата
Основни податоци
МестоСелангор, Малезија
Припадностислам
Осветен1992
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1994

Субанската џамија е муслимански храм која се наоѓа во Селангор, Малезија. Била изградена во периодот од 1992 година до 1994 година. Оваа џамија се наоѓа на самиот аеродром, каде верниците ја посетуваат пред или по својот лет.