Прејди на содржината

Џамија Џалан Палох

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Masjid Jalan Paloh, Ipoh)
Џамија Палох
Основни податоци
МестоИпох , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1912

Џамијата Палох е муслимански храм кој се наоѓа во Ипох, Малезија[1]. Овој објект бил граден во 1912 година од страна на Ван Мухамед Салех.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Perak needs more four and five-star hotels to meet demand, says MB | The Star“.