Прејди на содржината

Џамија Страитс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Straits Mosque, Melaka)
Џамијата Селат Малака
Основни податоци
МестоМалака, Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Селат Малака е муслимански храм која се наоѓа во Малака, Малезија[1][2].

  1. Masjid Selat Melaka, Masjid di Atas Laut Selat Melaka Архивирано на 2 септември 2011 г.
  2. „Masjid Selat Melaka“. Архивирано од изворникот на 2011-02-22. Посетено на 2023-01-17.