Џамија Аебух Асех

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Lebuh Aceh Mosque)
Џамија Кота Кинабалу
Основни податоци
МестоЛебух , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Лебух е муслимански храм кој се наоѓа во Пенанг, Малезија[1]. Била изградена во 19 век .

Наводи[уреди | уреди извор]