Прејди на содржината

Џамија Масџид Џамек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Џамек
Основни податоци
МестоИпох , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1912

Џамијата Џамек е муслимански храм кој се наоѓа во Куала Лумпур, Малезија[1]. Овој објект бил граден во 1909 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jamek Mosque“. Tourism Malaysia. Архивирано од изворникот на 25 May 2014. Посетено на 25 May 2014.