Џамија Султан Ибрахим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Султан Ибрахим
Основни податоци
Место Селангор, Малезија
Припадност Ислам
Осветен 1980
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1982


Џамија Султан Ибрахим е муслимански храм која се наоѓа во Селенгор, Малезија. Била изградена во периодот од 1980 година до 1982 година.