Масџид Негара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Негара
National Mosque KL 2007 pano.jpg
Основни податоци
Место Куала Лумпур , Малезија
Координати
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1958
Особености
Приемност 15 000

Џамијата Негара е муслимански храм кој се наоѓа во Куала Лумпур, Малезија. Била изградена во 1958 година. Во неа може да собере 15 000 верници. Оваа џамија е седиште на исламот во Малезија.