Џамија Путра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Путра
Masjid Putra Putrajaya Dec 2006 001.jpg
Основни податоци
Место Путраџаја , Малезија
Религија Ислам
Држава Малезија
Архитектонски опис
Тип џамија
Карактеристики


Џамијата Путра е муслимански храм кој се наоѓа во Путраџаја, Малезија. Објектот бил изграден во 1999 година.