Џамија Масџид Негери Султан Абу Бакер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Масџид Негери Султан Абу Бакер
Masjid Negeri Sultan Abu Bakar.JPG
Основни податоци
Место Селангор, Малезија
Религија Ислам
Држава Малезија
Осветен 1892
Архитектонски опис
Тип џамија
Завршено 1900
Карактеристики


Џамија Масџид Негери Султан Абу Бакер е муслимански храм која се наоѓа во Џохор, Малезија. Била изградена во периодот од 1892 година до 1900 година.