Џамија Масџид Негери Султан Абу Бакер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масџид Негери Султан Абу Бакер
Sultan Abu Bakar State Mosque.jpg
Основни податоци
МестоСелангор, Малезија
Припадностислам
Осветен1892
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1900

Џамија Масџид Негери Султан Абу Бакер е муслимански храм која се наоѓа во Џохор, Малезија. Била изградена во периодот од 1892 година до 1900 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sultan Abu Bakar Mosque“. Tourism Malaysia. Архивирано од изворникот на 27 мај 2014. Посетено на 25 мај 2014.