Пеќин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пеќин
Град-Општина
Пеќин се наоѓа во Албанија
Пеќин
Координати: 41°03′ СГШ 19°45′ ИГД / 
Држава  Албанија
Област Елбасан
Округ Пеќин
Надм. вис. 48 м
Население (2001)
 • Вкупно 8.942
Часовен појас Централно Европско Време (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Пеќин (албански: Peqin) е град во Албанија. Населението на градот изнесува 8.942. Се наоѓа во централниот дел на државата во округот Пеќин.