Горни Порој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горни Порој
΄Ανω Πορεία
Податоци
Округ: Сер
Население: 1,529 (2001) ()
Надм. вис.: 380м м
Геог. положба: 41° 16' 56" СГШ
23° 1' 49" ИГД
Пошт. бр.: 62055
Повик. бр.: +30 23270

Горни Порој (на грчки: Άνω Πορόια, Ано Пороја) е село во Серско, Егејска Македонија.

Селото се наоѓа во јужните падини на планината Беласица. Селото се наоѓа 55км северозападно од градот Сер и 30км западно ос градот Валовишта (Демир Хисар).

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Година Популација
1900 4,500 [1]
1981 1,402 [2]
1991 1,434 [3]
2001 1,529[4]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Близо до него се наоѓа Бутковското езеро (Керкини)

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]