Димидово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Димидово
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема

Димидово или Демидово (од 1935 г. офиц. Самуилово[1], бугарски: Самуилово) — село во Општина Петрич.


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

  • Основно училиште „Антон Попов“
  • Читалиште „Антон Попов“

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Традиционалниот собор на селото се одржува секоја година на 15 август — Успение Богородично.

Личности[уреди | уреди извор]

  • Кирил Терзиев (р. 1983) — освојувач на бронзен медал за слободна борба на Олимпијадата во Пекинг 2008 г.
  • Серафим Брзаков (р. 1975) — светски и европски првак во слободна борба

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:PM-geo-никулец

  1. МЗ № 1966/обн. 16.11.1935 г.