Анде Јанков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анде Јанков
Роден Анде Јанков
5 јуни 1988 (1988-06-05) (33 г.)
Велес, Македонија
Занимање македонски писател, романописец, сценарист, режисер.

Анде Јанков (р. во Велес, 5 јуни 1988) — македонски писател (романописец и сценарист).

Биографија[уреди | уреди извор]

Анде Јанков дипломирал на Економски факултет - Скопје во рамките на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, Македонија во 2012 година. Важи за еден од плејадата на нови современи македонски писатели кои третираат теми од актуелното секојдневје.

Творештво[уреди | уреди извор]

Јанков пишува романи, сценарија, а се занимава и со книжевна критика. Основач е на книжевниот поткаст „Книжевни разговори... со Анде''.

Романи:

  • Едно лето на Крит - Култура - (2016),
  • Виенски гамбит - Антолог - (2020),
  • Сигурен ризик - Антолог - (2021).

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

За своето книжевно творештво, Јанков е добитник на наградите:

  • прва награда за роман на годината во издание на издавачката куќа „Култура“ - Скопје, за романот Едно лето на Крит - (2015),

Наводи[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]