Општина Дебарца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За други значења на поимот Дебарца, видете на појаснителната страница
Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Општина Дебарца

Map of Debarca Municipality.svg

Знаме на Општина Дебарца Грб на Општина Дебарца
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Белчишта
Површина 425,39 км²
Демографија
Население 5.507 жители
- проценка од 31.12.2012 4.244 жители
Густина на население 12,95 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Игор Трајкоски
Совет 11 члена
Контактни податоци
Портал Службен портал

Општина Дебарцаопштина во западниот дел на Македонија. Центар на општината е селото Белчишта. Општината е создадена во 2004 година со спојување на општините Белчишта и Мешеишта.

Географиja[уреди]

Карта на општина Дебарца со селските атари.
Демографска карта на општина Дебарца со селските атари.

Историja[уреди]

Дебарца има важна улога за време на НОБ. На 18 август 1943 година, на Славеј Планина, Дебарца, е формиран првиот македонски баталјон Мирче Ацев,а на 11 ноември истата година во селото Сливово е формирана Првата македонско-косовска ударна бригада. Во селото Црвена Вода, пак, во месец ноември 1943 година е формиран Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ.

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година, општината имала население од 5.507 жители, од кои 5.324 Македонци, 153 Албанци, 2 Турци, 1 Влав, 8 Срби и 19 други[1].

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Совет на Општина Дебарца во периодот од 2013-2017:
  СДСМ (5)
  Независни (1)

Културни и природни знаменитости[уреди]

  • Манастир „Сите Свети“ во село Лешани.

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

„Првоборци“

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]