18 август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

18 август е 230-иот ден во годината според григоријанскиот календар (231-и во престапна година). Остануваат 135 денови до крајот на годината.

<< август >>
Н П В С Ч П С
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31


Настани:

Никола Мартиновски
1201  Основан е градот Рига.
1572  Во Париз се венчале Анри IV од Навара и Маргарита де Валоа, во обид да се помират католиците и протестантите. Обидот не успеал, бидејќи само неколку дена подоцна се случила Бартоломејската ноќ.
1917  Голем пожар во Солун уништува 32% од градот и остава преку 70.000 луѓе без покрив над главата.
1943  На Славеј Планина, Дебарца формиран e првиот македонски партизански баталјон Мирче Ацев; овој ден се слави како Ден на Армијата на Република Македонија (АРМ).
1958  Во САД е објавен контроверзниот роман на Владимир Набоков - Лолита.
1969  Џими Хендрикс, со познатата изведба на американската национална химна, го затвора Вудсток.
1992  Лери Берд се повлекува од активно играње кошарка.

Родени:

1450  Марко Марулиќ — хрватски поет.
1750  Антонио Салиери — италијански композитор и диригент.
1814  Иван Мажураниќхрватски поет.
1898  Стојан Христов — американски писател.
1903  Никола Мартиноскимакедонски ликовен уметник.
1936  Роберт Редфордамерикански актер.
1952  Патрик Свејзи — американски глумец.
1969  Едвард Нортонамерикански актер.

Починале:

1276  Адријан V — римски папа.
1503  Александар VI — римски папа.
1559  Павле IV — римски папа.
1642  Гвидо Ренииталијански сликар — припадник на болоњската барокна школа.
1850  Оноре де Балзакфранцуски писател — автор на „Човечка комедија“.

Празници:

  Ден на Армијата на Република Македонија (АРМ)
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември