17 август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

17 август е 229-иот ден во годината според григоријанскиот календар (230-и во престапна година). Остануваат 136 денови до крајот на годината.

<< август >>
Н П В С Ч П С
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31


Настани:

986  Во Ихтиманскиот премин (Трајанова врата), византискиот император Василиј II претрпува пораз во борба со војската на македонскиот цар Самоил кој продолжува со нови освојувања се до 991 година.
1593  Турскиот султан Мурат III ѝ објавил војна на Австрија, која траела 14 години. Војната ја завршува неговиот внук Ахмед I.
1807  Првиот американски параброд, изработен од Роберт Фултон, тргнува на првото комерцијално поморско патување во светот.
1960  Габон стекнува независност од Франција.
1962  Петер Фехтер станал првата жртва на Берлинскиот ѕид - застрелан е додека се обидувал да ја напушти Источна Германија и да премине на западната страна од Берлин.
1998  Американскиот претседател Бил Клинтон на снимена изјава признава дека имал „неприкладна физичка врска“ со стажистката во Белата куќа Моника Левински.
1999  Земјотрес со сила од 7,4 степени ја погодил Турција, со епицентар 30 km југоисточно од Истанбул, при што загинале над 17.000 луѓе, а над половина милион останале без своите домови.

Родени:

1873  Славејко Арсов — истакнат македонски револуционер и војвода.
1153  Вилијам IX — гроф од Поатје.
1893  Мае Вестамериканска актерка.
1902  Методија Андонов - Чентомакедонски револуционерпретседател на Президиумот на АСНОМ.
1911  Михаил Ботвиниксоветски шахист и светски шаховски првак.
1930  Тед Хјузбритански поет — сопруг на американската писателка Силвија Плат.
1935  Олег Табаков — советски и руски филмски актер, директор на Московскиот уметнички театар.
1938  Теодорос Пангалос — грчки политичар.
1943  Роберт де Нироамерикански актер и режисер.
1960  Шон Пенамерикански актер и режисер.
1971  Филипо Симеони — италијански велосипедист.
1977  Тјери Анрифранцуски фудбалер.
1977  Вилијам Галасфранцуски фудбалер.

Починале:

1153  Евстахиј IV — син на англискиот крал Стефан I.
1943  Славчо Стојменски — народен херој на Југославија.
1969  Ото Штернгермански физичар и Нобелов лауреат.
1969  Лудвиг Мис ван дер Рое — германски и американски архитект.
1983  Ајра Гершвинамерикански текстописец — постар брат на композиторот Џорџ Гершвин.
1987  Рудолф Хесзаменик фирер на нацистичката партија.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември