31 август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Август 2014

Шарл Пјер Бодлер (9 април 1821 - 31 август 1867) е еден од најголемите и највлијателните француски поети на деветнаесеттиот век.

31 август е 243-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (244-и во престапна година). Остануваат 122 денови до крајот на годината.

Настани:

1942  Втора светска војна: Започна битката кај Алам ел Халф, во Египет меѓу силите на Оската и британските сили. Командантот на германско-Италијанската армија, генерал Ромел планираше да ја заобиколи и да ја уништи Осмата британска армија, потоа да ги пренесе комуникациите за Александрија и Каиро и да излезе на Суецкиот канал. Тој обид му пропадна. Осмата британска армија под команда на генералот Монтгомери ги запре Германците и по битката кај Алам ел Халф ги принуди на повлекување.
1957  Федерацијата на Малезија се здоби со независност.
1962  Тринидад и Тобаго стана независна држава во рамките на британскиот Комонвелт.
1992  Регистриран е Комитетот на Хелсиншкиот Парламент во Македонија со седиште во Скопје.

Родени:

1937  Васко Ташковски — македонски сликар.
1970  Никола Груевски — премиер на Македонија.
1975  Сара Рамирез — мексичко-американска глумица.
1984  Мати Брешел — дански велосипедист.
1989  Салваторе Пучо — италијански велосипедист.
1991  Морено Хофланд — холандски велосипедист.

Починале:

577  Јован III Схоластик, константинополски патријарх.
1795  Франсоа-Андре Даникан Филидор, француски шахист.
1867  Шарл Бодлер, еден од најголемите француски писатели на 19 век.
1930  Владан Ѓорѓевиќ, српски лекар.
1941  Марина Цветаева, руска писателка, една од најголемите поетеси во историјата на поезијата.
1983  Сашка Петковска - Липша, македонска пејачка, легенда на современата македонска поп музика.
1986  Хенри Мур, британски вајар.
1997  Дијана, Принцеза од Велс.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември