19 август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

19 август е 231-иот ден во годината според григоријанскиот календар (232-и во престапна година). Остануваат 134 денови до крајот на годината. Шаблон:Август 2014

Настани:

1692  Во Салем, Масачусец, пет жени и еден свештеник се погубени поради практикување на вештерство.
1960  СССР го лансира во вселената Спутник 5; на него се наоѓаат кучињата Белка и Стрелка, 40 глувци, 2 стаорци и многу различни видови на растенија.
1990  Леонард Бернштајн го диригира својот последен концерт; го заклучува со изведбата на Седмата симфонија на Лудвиг ван Бетовен.
1999  Во Белград, десетици илјади Срби се собираат на протести, барајќи оставка од претседателот Слободан Милошевиќ.

Родени:

1631  Џон Драјден, англиски поет.
1871  Орвил Рајт, американски пионер во областа на воздухопловството.
1921  Џин Роденбери, американски сценарист.
1937  Киро Дојчиновски, американски пејач, член на Deep Purple.
1945  Иан Гилан, македонски историчар.
1946  Бил Клинтон, американски претседател.
1948  Тошио Сузуки, јапоснки филмски продуцент.
1952  Ненад Стојановски, македонски актер.
1959  Гоце Арнаудов, македонски пејач на фолклорна музика.
1969  Метју Пери, американски актер, познат по својата улога на Чендлер во „Пријатели“.
1974  Наталија Гули, руска кану-спринтерка.
1981  Игор Тасевски, македонски фудбалер.
1984  Алесандро Матри, италијански фудбалер.
1986  Боки 13, македонски шоумен.

Починале:

14  Октавијан Август, римски император.
1158  Џефри II, гроф од Бретања.
1284  Алфонсо, Ерл од Честер.
1580  Андреа Паладио, италијански архитект, создател на Паладијанскиот стил
1662  Блез Паскал, француски математичар, физичар и философ.
1753  Балтазар Нојман, истакнат германски барокен архитект.
1929  Сергеј Дјагилев, руски балетски импресарио.
1936  Федерико Гарсија Лорка, шпански поет и драматург, убиен од франковистите на почетокот на Шпанската граѓанска војна.
1977  Гручо Маркс, американски комичар и актер.
1994  Линус Полинг, американски хемичар.
1994  Роберт Рождественски, руски поет, добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември