15 август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

15 август е 227-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (228-и во престапна година). Остануваат 138 денови до крајот на годината. Шаблон:Август 2014

Настани:

Томас Едисон
1519  Основан е градот Панама, главен град на истоимената земја.
1824  Ослободените американски робови ја основаат Либерија.
1877  Томас Едисон (на сликата) ја прави првата снимка во историјата - „Мери имаше мало јагне“.
1947  Индија добива независност од Велика Британија и станува првата независна нација од Комонвелтот.
1960  Република Конго (Бразавил) ја прогласува својата независност од Франција.
1971  Бахреин стекнува независност од Велика Британија.

Родени:

866  Роберт I — француски крал.
1250  Матео I Висконти — владетел на Милано.
1316  Јован — Ерл од Корнвол.
1542  Акбар Велики — владетел на Могулската Империја.
1769  Наполеон Бонапартфранцуски император и еден од најголемите војсководци во историјата.
1771  Валтер Скотшкотски писател.
1881  Борис Мончев — македонски револуционер.
1883  Иван Мештровиќхрватски скулптор.
1892  Луј де Број — француски физичар.
1904  Антон Југов — бугарски политичар.
1915  Благоја Стефановски - Гојчо — македонски револуционерен и воен раководител.
1921  Борислав Џинлески — македонски ветеринар.
1926  Костис Стефанопулоспретседател на Грција.
1950  Ана — британска принцеза.
1972  Бен Афлекамерикански актер, сценарист и оскаровец.
1981  Џампаоло Карузоиталијански велосипедист.
1981  Брендан Хансенамерикански пливач.
1987  Михел Кредер — холандски велосипедист.

Починале:

1038  Иштван I, унгарски крал.
1728  Марен Маре, француски композитор и виолист.
1799  Џузепе Парини, италијански поет.
1917  Коста Шахов, македонски деец.
1929  Лука Ќеловиќ, српски богаташ.
1939  Алберт Сониксен, американски новинар.
1951  Артур Шнабел, полски пијанист.
1967  Рене Магрит, белгиски надреалистички уметник.
1975  Шеик Муџибур Рахман, претседател на Бангладеш.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември