11 август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

11 август е 223-иот ден во годината според григоријанскиот календар (224-и во престапна година). Остануваат 142 денови до крајот на годината. Шаблон:Август 2014


Настани:

480 п.н.е.  Персијците под водство на Ксеркс извојувале победа над Спартанците под водство на кралот Леонид во битката кај Термопилите. Спартанците се бореле до последниот војник.
1918  Прва светска војна: Завршува Битката кај Амјен.
1929  Бејб Рут станува првиот безбол играч во историјата со повеќе од 500 претрчувања.
1934  Отворен е федералниот затвор на островот Алкатраз во Калифорнија.
1941  Британскиот премиер Винстон Черчил и претседателот на САД Франклин Рузвелт ја формулираа прочуената „Атланска повелба“, чии начела ги прифатија и Обединетите нации во својата Декларација од 1945 година. Три дена подоцна, тие ја потпишаа повелбата.
1960  Чад прогласува независност.
1966  Џон Ленон одржува конференција за печат во Чикаго и се извинува за својата изјава од 4 март во која вели дека Битлси се попопуларни од Исус.
1972  Последната американска воена копнена единица го напушта Јужен Виетнам.
1999  Целосно затемнување на Сонцето во Европа и Азија.
2003  НАТО презема команда над мировните сили во Авганистан. Тоа е прва интервенција надвор од Европа во 54 годишната историја на НАТО.

Родени:

1814  Иван Мажураниќ, хрватски писател.
1858  Кристијан Ејкман, холандски доктор и Нобелов лауреат.
1883  Ернст Штадлер, германски поет.
1926  Арон Клуг, британски хемичар.
1928  Риза Идризи, учесник во НОВ.
1931  Фимчо Муратовски, македонски диригент.
1933  Божидар Тодоровски - Бодле, македонски поет.
1946  Милан Гутовиќ, српски глумец.
1947  Јоргос Караџаферис, грчки политичар.
1949  Ѓорѓи Спасов, македонски политичар.
1950  Стив Возњак, сметачки пионер и основач на фирмата „Apple“ заедно со Стив Џобс.
1957  Жарко Башески, македонски скулптор.
1964  Сашо Пижевски - Пиже, македонски шоумен.
1971  Лидија Димковска, македонски поет.

Починале:

1578  Педро Нуњес, португалски математичар.
1844  Јернеј Копитар, словенечки преродбеник.
1898  Никола Филипчев, македонски револуционер.
1919  Ендрју Карнеги, шкотски индустријалист и филантроп.
1939  Џаноберто Бугати, италијански автоконструктор.
1956  Џексон Полок, американски уметник - претставник на апстрактниот експресионизам.
1987  Живко Чинго, истакнат македонски прозаист и драмски писател.
1996  Баба Ванѓа, македонско-бугарска јасновитка.
2010  Хорас Лант, американски славист и македонист.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември