1 август

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

1 август е 213-иот ден во годината според григоријанскиот календар (214-и во престапна година). Остануваат 152 денови до крајот на годината. Шаблон:Август 2014

Настани:

30 п.н.е.  Октавијан (подоцна познат како Август) ја освоил Александрија во Египет.
527  Јустинијан I станал самостоен владетел на Византиската империја.
1291  Со потпишувањето на Федералната повелба, основана е Швајцарската Конфедерација.
1492  Фердинанд II од Арагон и Изабела I од Кастилја ги протерале евреите од Шпанија.
1498  Кристофер Колумбо станува првиот Европеец што ја посетува Венецуела.
1834  Ропството е укинато во Велика Британија.
1902  САД ги откупиле правата на Панамскиот канал од Франција.
1944  Ана Франк го пишува последниот запис во својот „Дневник“.
1960  Исламабад е прогласен за главен град на Пакистан.
1981  Во 12:15 ч. напладне, спотот за песната Video Killed The Radio Star („Спотот ја уби радиоѕвездата“) од Баглс станува првиот спот емитуван на MTV, една од најпознатите телевизии посветени на музиката и современата поп-култура.
2012  Пуштена во погон хидроелектранатаСвета Петка“ на реката Треска.

Родени:

1744  Жан Батист Ламарк — француски природнонаучник и философ.
1815  Ричард Хенри Дана — американски писател и адвокат.
1819  Херман Мелвиламерикански писател, есеист и поет.
1893  Александар — крал на Грција.
1899  Џими Ејнџел — американски авијатичар.
1919  Димко Најдов — македонски револуционер.
1933  Ко Ун — истакнат јужнокорејски поет, добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата.
1952  Зоран Ѓинѓиќпремиер на Србија.
1967  Нехат Беќири — македонски сликар.
1984  Бастијан Швајнштајгергермански фудбалер.
1984  Франческо Гаваци — италијански велосипедист.

Починале:

1137  Луј VI Дебелиот, крал на Франција.
1402  Едмунд, Прв војвода од Јорк.
1464  Козимо де Медичи, владетел на Фиренца.
1911  Едвин Остин Абел, американски уметник.
1944  Климе Кордоски, македонски борец.
1966  Чарлс Витмен, американски масовен убиец, убиен од полицијата.
1967  Ричард Кан, австриски хемичар и Нобелов лауреат.
1968  Мито Хаџивасилев - Јасмин, македонски револуционер, новинар и публицист.
1990  Греам Јанг, британски сериски убиец, попознат како Чајниот трујач.
1997  Свјатослав Рихтер, руски пијанист.
2001  Рахим Беќири, член на ОНА.
2005  Фад бин Абдул Азис, крал на Саудиска Арабија.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември