22 август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< август >>
Н П В С Ч П С
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31


Познатото дело на Леонардо да Винчи - Мона Лиза, украдено 1911 година од музејот Лувр.

22 август е 234-иот ден во годината според григоријанскиот календар (235-и во престапна година). Остануваат 131 денови до крајот на годината.

Настани:

476  Варварскиот водач Одоакар го опустошил Рим и се прогласил за крал на Италија. Со тоа завршило постоењето на Западното Римско Царство.
565  Света Колумба го видела за прв пат чудовиштето од Лох Нес.
1642  Чарлс I го нарекол Парламентот „предавници“. Започнала Англиската граѓанска војна.
1846  САД го анектираа Ново Мексико.
1849  Изведен е првиот воздушен напад во историјата: Австрија од беспилотни воздушни балони исфрлила бомби врз Венеција.
1864  Дванаесет земји ја потпишале Првата женевска конвенција. Основан е Црвениот крст.
1911  Откриена е кражбата на „Мона Лиза“, прочуеното дело на Леонардо да Винчи, од парискиот музеј во Лувр.

Родени:

1647  Дени Папен — француски физичар.
1760  Лав XII — римски папа.
1862  Клод Дебиси — прочуен француски композитор.
1902  Денг Сјаопингпремиер на НР Кина.
1920  Реј Бредбери — американски писател.
1924  Кузман Смилевски — македонски партизан.
1946  Васил Тоциновски — македонски писател.
1967  Лејн Стејли — американски пејач.
1987  Џанлука Брамбила — италијански велосипедист.

Починале:

1241  Грегориј IX — римски папа.
1280  Никола III — римски папа.
1350  Филип VI Валоа — француски крал.
1452  Ричард III — англиски крал.
1545  Чарлс Брендон — Прв војвода од Сафолк.
1553  Џон Дадли — англиски политичар.
1831  Ференц Казинци — унгарски поет.
1883  Иван Сергеевич Тургенев — руски писател.
1920  Андерс Цорн — истакнат шведски сликар и бакрорезец.
1978  Џомо Кенијата — африкански борец против колонијализмот.
1986  Џелал Бајар — третиот Претседател на Турција.
2004  Ота Шик — чешки економист и политичар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември