25 август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Август 2014

25 август е 237-иот ден во годината според григоријанскиот календар (238-и во престапна година). Остануваат 128 денови до крајот на годината.

Настани:

1831  Во Лондон британскиот научник, физичар и хемичар Мајкл Фарадеј откри дека електрицитетот може да се создава од магнет.
1903  Илинденско востание: Востаниците го нападнаа и ослободија градчето Невеска, нахиски (општински) центар во Леринска околија. Ослободувањето на Невеска е еден од најзначајните настани во времето на Илинденското востание.
1944  Во селото Шешково, кавадаречко, е формирана првата македонска дивизија на НОВЈ, во чиј состав влегоа II, IX и X македонска бригада.

Родени:

1530  Иван Грозни — руски цар.
1540  Лејди Кетрин Греј — грофица од Хартфорд.
1845  Лудвиг II — крал на Баварија.
1903  Арпад Ело — унгарско-американски физичар.
1930  Шон Конери — шкотски актер.
1934  Акбар Хашеми Рафсанџани — ирански државник.
1936  Зилда Арнс — бразилски педијатар.
1938  Неда Лозановска — македонски поет.
1949  Џин Симонс — американски гитарист и пејач.
1955  Муса Демири — поранешен командант на ОНА.
1958  Тим Бартон — американски филмски режисер.
1961  Драган Илиевски — македонски раскажувач.
1971  Антон Лазко — руски слалом-кајакар.
1983  Џовани Бернодо — француски велосипедист.
1989  Доминик Нерц — германски велосипедист.

Починале:

1270  Луј IX Светиот, француски крал.
1776  Дејвид Хјум, шкотски философ.
1822  Вилијам Хершел, англиски астроном.
1900  Фридрих Ниче, германски философ, професор по класична филологија.
1908  Анри Бекерел, француски физичар.
1965  Џони Хајес, американски атлетичар.
2000  Иван Стамболиќ, српски политичар.
2009  Едвард Кенеди, американски сенатор.
2012  Нил Армстронг, американски космонаут, првиот човек што стапнал на Месечината.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември