Акбар Хашеми Рафсанџани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Али Акбар Хашеми Рафсанџани (фарси اﻟﯽ اکبر هاشمی رفسنجانی е роден на 25 август 1934 во Нуг. Тој е влијателен ирански државник и политичар и е претседател на Советот на експерти на Иран. Тој беше председател на Меџлисот на Иран 19801989 и претседател на државата 19891997.


Претходник
'
Претседател на Меџлисот
19801989
Наследник
Мехди Каруби
Претходник
Али Хаменеи
Претседател на Иран
19891997
Наследник
Мохамад Хатами