Џовани Бернодо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џовани Бернодо

Бернодо на Четири дена Денкерк 2011
Лични податоци
Цело име Џовани Бернодо
Роден 25 август 1983 (1983-08-25) (31 г.)
Фонтни ле Конт, Франција
Висина 1,75 м
Маса 62 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тим Јуропкар
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Аматерски клубови
2004 Бриокес Ла Булажер (стажант)
Професионални клубови
2005– Бјуик Телеком
Последна промена
8 декември 2014

Џовани Бернодо (француски: Giovanni Bernaudeau; р. 25 август 1983 во Фонтни ле Конт, Вандеја) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Јуропкар.[1]

Достигнувања[уреди]

2004
2. Париз-Тур за млади
2005
110. Краен пласман Џиро д’Италија
2008
6. Краен пласман Ла Тропикале Амиса Бонго
2011
10. Краен пласман Париз-Корез
2013
9. Краен пласман Ла Тропикале Амиса Бонго

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]