5 август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

5 август е 217-иот ден во годината според григоријанскиот календар (218-и во престапна година). Остануваат 148 денови до крајот на годината.

<< август >>
Н П В С Ч П С
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Настани:

1305  Вилијам Волис, водачот на Шкотите во нивната борба против Англија е заробен од Англичаните во близина на Глазгов и е одведен во Лондон за судење и погубување.
1789  Нецел месец по почетокот на револуцијата, Националното собрание на Франција ги укинало привилегиите на аристократијата и свештенството, со што практично го укинало феудализмот.
1858  Поставен е првиот прекуатлантски кабел со кој се воспоставени телеграфски врски меѓу Канада и Велика Британија.
1884  На влезот на њујоршкото пристаниште е поставен камен-темелник на Статуата на слободата.
1962  Затворен е Нелсон Мандела. Од затвор нема да биде пуштен сè до 1990 година.
1974  Американскиот претседател Ричард Никсон, предавајќи му ја магнетофонската лента на истражниот судија, јавно призна дека учествувал во прикривањето на аферата „Вотергејт“.

Родени:

1802  Нилс Хенрик Абелнорвешки математичар.
1850  Ги де Мопасанфранцуски писател.
1862  Џозеф МерикБританец со огромни деформитети на телото, многу попознат како „Човекот Слон“.
1898  Василиј Лебедев-Кумачсоветски поет.
1930  Нил Армстронгамерикански космонаут, првиот човек што стапнал на Месечината.
1962  Патрик Јуингамерикански кошаркар.
1968  Марин Ле Пенфранцуска политичарка.
1982  Микеле Пациенца — италијански фудбалер.
1993  Себастијан Енао — колумбиски велосипедист.

Починале:

1895  Фридрих Енгелсгермански философ. Заедно со Карл Маркс го напишал „Комунистичкиот манифест“.
1962  Мерилин Монроамериканска филмска актерка. Пронајдена е мртва во нејзиниот дом. Стана поп-икона на 1950-тите. Играше во филмовите „Џунгла на асфалтот“, „Нијагара“, „Мајмунска работа“, „Автобуска станица“, „Мажите повеќе сакаат русокоси“ и „Седум години верност“. Родена е во Лос Анџелес, на 1 јуни 1926 година.
1998  Тодор Живковбугарски комунистички лидер од 1956 до 1989 година.
2000  Алек Гинисбритански актер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември