Марина Цветаева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марина Цветаева

Марина Цветаева (Москва, 27 септември 189231 август 1941) била руска писателка, една од најголемите поетеси во историјата на поезијата.

Нејзини најпознати дела се збирките песни „Вечерен албум“, „Волшебниот фенер“, „Разделба“, „Занает“, како и драмите Жандарм херц“, „Виулица“, „Камениот анѓел“ и „Феникс“.

Викиизвор
Викиизворот на руски има изворна содржина поврзана со оваа статија: