Општина Бутел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За други значења на поимот, видете ја страницата за појаснување.
Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Бутел

Map of Butel Municipality, Macedonia.svg

Знаме на Општина Бутел Грб на Општина Бутел
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Скопје
Површина 60,79 км²
Демографија
Население 36154 жители
Густина на население 594,73 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Петре Латиновски
Претседател Агим Jусуфи
Совет 33 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште ул. Маршал Тито б.б, 1000 Скопје
Телефон +389 2 2616-868
Факс +389 2 2616-864
Портал Службен портал
Е-пошта е-пошта
Карта на општина Бутел со селските атари.

Општината Бутел е општина (произлезена од Општина Чаир) под територијата на Град Скопје, и се наоѓа во неговиот краен северен дел. Градоначалник на општината е Петре Латиновски. Бутел е втора по големина составна општина на Град Скопје.

Географиja[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општина Бутел зафаќа површина од 60,79 km², вкупно население 36.154, а има густина на населеност од 594,73 жители/km². Етничкиот состав на општината е следниов[1]:

Населени места и населби во Општина Бутел[уреди]

Во својот состав општината опфаќа 4 села и 4 населби:

Села:
Населби:

Општествени институции[уреди]

Основни училишта:

  • ОУ Гоце Делчев с. Љубанци,
  • ОУ Лиман Каба с. Љуботен,
  • ОУ Ацо Шопов Скопје,
  • ОУ Св. Климент Охридски Скопје',
  • ОУ Живко Брајковски Скопје,
  • ОУ Панајот Гиновски Скопје,
  • ОУ Петар Здравковски Пенко Скопје,

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]