Општина Боговиње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Општина Боговиње (албански: Komuna e Bogovinës) — општина во северозападна Македонија. Центар на општината е Боговиње.

Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Општина Боговиње

Map of Bogovinje Municipality.svg

Знаме на Општина Боговиње Грб на Општина Боговиње
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Село Боговиње
Површина 141,65 км²
Демографија
Население 28.997 жители
- проценка од 31.12.2012 30.427 жители
Густина на население 204,71 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Хазби Идризи
Совет 19 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Општина Боговиње Боговиње
Телефон 044 371-500
Факс 044 371-500
Портал Службен портал
Карта на општина Боговиње со селските атари.
Демографска карта на општина Боговиње со селските атари.

Географиja[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

ФК Дрита (Боговиње)

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]